• YARIM ALTIN
  7.844,00
  % -1,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3045
  % 0,25
 • € EURO
  34,8708
  % -0,87
 • £ POUND
  41,3180
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  4,4673
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3627
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  2244631,509
  % 0,20
 • BIST 100
  10.138,97
  % -1,37

AGİ Nedir? Anlamı

AGİ Nedir? Anlamı

Asgari geçim indirimi genel hatlarıyla kişilerin medeni vaziyet ve evlatlarının sayısına göre belirlenir. AGİ kısaltması ile malum bu indirim, 16 yaş ve üstünde kalan çalışanların tamamını kapsar. AGİ, çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının gelir toplamından çıkarılmasına denir. Kişi bu tenzilat vasıtası ile vergi dışı bırakılır. İndirim, çalışanlar için işverenlerce devlet destekli şekilde ödenir. Bu tenzilat işverenlerin gelir vergisinden düşülür.

2007 yılından bu yana varlığını sürdüren AGİ, eski zaman vergi iade zarfı şeklinde verilmiştir. İşçiler, çalışmış oldukları süreye bağlı olarak fiş ve faturalarını iş yerlerine teslim etmiştir. Bu iade boyunca gelir vergisi alınmıştır. 2007 yılından sonra bu tenzilat kaldırılarak yerini AGİ indirimine bırakır. Asgari geçim tenzilat hesabı yapılır iken kişilerin aldıkları maaşlar hesap edilir. AGİ kaynaklı çalışanlara ödenen maaş, sene bazınca asgari ücretin %15’lik kısmını kapsar. AGİ verilen bireylerin bekâr olup olmaması payı etkiler.

İçerik Tablosu

AGİ Anlamı

AGİ açılımı asgari geçim indirimidir. Bu tenzilat bireylerin asgari tutarı üstünden hesap edilir. Yılın ilk 6 ayında asgari ücretin tahmini miktarı hesaplanır ve bu meblağ tenzilat payı ile çarpılır. Ortaya çıkan meblağ yüzde 15’lik kısım ile çarpılır. Bu nispet en düşük gelir vergisi oranıdır. Çıkan değerin 12’ye bölünmesi ile AGİ değerine ulaşılır. Asgari ücret kazanan bireylerin evli olup olmamasına, evlatlarının olup olmamasına ve var ise sayısına bağlı olarak AGİ payı artar. Bu vaziyet da direk olarak asgari tutara yansır.

AGİ Kalktı Mı?

Asgari geçim indiriminin kalkması 2022 yılından sonra meydana gelir. 2007 yılı ve öncesinde memurlar ve işçiler faturaları ve fişleri vasıtası ile AGİ aynısı bir tenzilat almıştır. 2007 sonra faturaların ve fişlerin yerini AGİ doldurmuştur. 2008 yılı ile 2022 yılı içinde AGİ, asgari ücretlilerin maaşlarına yansır. 2022 itibari ile maaşlara ek ücret olarak yansıyan AGİ kalkmıştır.

İlginizi Çekebilir;  Enpara Şirketim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Asgari geçim indiriminin kalkması ile memur ve işçilerin asgari ücret düzeyli maaşları vergiden kural dışı edilir. Asgari ücret üstünde gelir kazanan işçiler için de asgari geçim indiriminin uygulanmama kararı gelir. Bu vergi uygulaması, bütün çalışanları kapsar. Bu nedenle evladı olan evli bireylerin öteki çalışanlardan ön plana geçme şansı da kaybolur.

2022 AGİ Ücret Tablosu Nedir?

AGİ 2022’de uygulanmayı bırakır. AGİ sayesinde evladı olan insanların maaş artışı da iptal edilir. AGİ’nin kaldırılmasından sonra çalışanlar daha azca para alacaklarını düşünür. Ancak bu vaziyet o şekilde değildir. Eğer vergi alınmaya devam edilir ise net maaşın daha azca yatacağından bahsedilebilir. Asgari geçim indirimine paralel olarak vergi almak da ortadan kaldırıldığı için maaşın azca yatması mevzubahis değildir. Asgari ücret düzeyinde ya da altında maaş alan bireyler için gelir vergisine ayrıca damga vergisi gibi bir kural dışı da uygulanır.

Asgari Ücret 2021 AGİ Hariç Kaçtır?

AGİ’nin 2021 asgari tutara etkisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca açıklanır. Bu açıklamaya bağlı olarak AGİ içeriğinde 2021 senesinde %21,56´lık bir artış yapılır. Birinci ay ile on ikinci ay içinde asgari ücretin 2021 yılı için net 2825, brüt ise 3577 TL olduğu belirtilir.

AGİ Asgari Ücrete Dâhil Mi?

Asgari geçim indirimi asgari ücret içerisinde ödenir. Bu vaziyet 2022 yılına kadar devam eder. AGİ hesabı yapılır iken aktüel asgari ücret düzeyinin brüt fiyatı ön planda tutulur. Brüt asgari ücret üstünden meydana getirilen işlemlerde aşağıdakilere dikkat edilir:

 • Evli olmayan bir çalışan için nispet %50,
 • Çalışanın çalışmayan eşine nispet %10,
 • İşçinin ilk 2 çocuğunun her biri için nispet %7,5,
 • Üçüncü çocuk için nispet %10,
 • Dördüncü çocuk ve üzeri için nispet %5 şeklindedir.
 • AGİ hesabı yapılır iken gelir vergi dilimine de dikkat edilir.
İlginizi Çekebilir;  Kripto Para Piyasasının En Popüler 10 Kripto Para Birimleri

AGİ Bildirim Formu Nedir?

Asgari geçim indirimi bildirim formu işe giriş esnasında meydana getirilen AGİ başvuruları için lüzumlu olur. Aile ve çocuk yardımından istifade etmek istenen bireyler şahsi bilgilerini içeren bir biçim hakkında kurumlara başvurur. AGİ bildirim formu genel hatlarıyla aşağıdakileri kapsar:

 • Aile içinde bulunan evlatların yaşlarını,
 • Çocukların durumlarını,
 • Ailenin kazancını,
 • Aile bireylerinin şahsi bilgileri,
 • Asgari geçim indirimine niçin gereksinim bulunduğunu baz alır.

Ayrıca Bakınız: Açlık Sınırı Ne Kadar Türk-İş Şubat 2023 Yılı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı