• YARIM ALTIN
  7.864,00
  % 1,40
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8822
  % 0,05
 • € EURO
  35,2090
  % 0,03
 • £ POUND
  41,7611
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,5242
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3727
  % 0,66
 • BITCOIN/TL
  2172225,300
  % 0,38
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Banka İpotekli Evi Satın Alma Yolları

Banka İpotekli Evi Satın Alma Yolları

Ülkemizde ev alım ve satım konusu ile ilgili banka ipotekli evi satın alma yolları da oldukça araştırılan bir mevzu olmaktadır.

Ev almak isteyenler uzun vade ödeme opsiyonu olan bankalardan mesken kredisi kullanma yöntemini tercih etmektedir. Bu kredilerle alınan evin kredi taksitleri bitinceye kadar banka tarafınca eve ipotek konulmaktadır. Böylelikle bu evler ipotekli ev olarak adlandırılmaktadır.

İpotekli evi satın alma yolları nelerdir, ipotekli evi satın almakta bir mahzur var mıdır, gibi sorular ev sahibi olmak isteyenlerin kafasında bir sual işareti olarak durmaktadır.
Elbette ki banka tarafınca ipotekli olan bir evi satabilir ve satın alabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Kredi Kullanarak Banka İpotekli Evi Satın almak

Bu durumu şu şekilde özetleyecek olursak; Ev sahibi mesken kredisi kullanarak aldığı evine banka tarafınca kredi borcu bitene kadar ipotek konulmuştur. Bu kredi borcunu banka tarafınca yeni alıcıya devretmesiyle ipotekli evi satın alma prosedürü gerçekleşmiş olmaktadır.

Evin eski sahibi kredi borcu sorumluluğundan kurtulur. Evin yeni sahibi kredi taksitlerini bitirdiği anda bankaya başvurmasıyla tapu devir işlemleri gerçekleşir. Bu esnada evin ipotek durumu devam eder.
Başka bir vaziyet ise evin yeni sahibi mesken kredisini evin ipotekli olduğu banka dışında, öteki bir bankadan kullanacaksa her iki bankaya da başvurur ve işlemler bankalar arası gerçekleşir.

Banka İpotekli Evi Peşin Satın Almak

Banka ipotekli evi peşin para yoluyla da satın alabilirsiniz. Konutun kalan kredi ve noksan bedelini bankaya yatırarak karşılığında blokeli çek alabilirsiniz. Banka ipotekli evi peşin satın alma prosedürü için bu çek hesaptan para çekilmesini önlemektedir.

İlginizi Çekebilir;  Mortgage Kredisi (Konut Finansmanı) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Son olarak tapu dönemi gerçekleştiğinde bu çek satıcıya verilir. Konutu satan şahıs kredi borcunun kalan kısmını bankaya yatırır ve bankadan fek yazısı alır. Bu yazıyı tapuya teslim ettikten sonrasında ev tamamiyle yeni alıcıya geçer.

Bu biçim ev alım ve satım işlemlerinde banka ipotekli ev, evi alan ve satan içinde bir garanti teminatı vermektedir.

İpotekli Evi Satın Alma Şartları

İpotekli evi satın alma şartları eve ipotek koyan banka, satıcı ve alıcı içinde evin bedeli olan para transferidir. Burada evi satın alacak şahıs evin kalan kredi borcunu kapatarak ya da kalan kredi borcunu kendi üzerine alarak ve konutun öteki kalan bedelini de bankaya yatırarak evi satın alabilir.

Özel anlaşmalar neticesinde bankadan ipotekli evi satın alma yolları nedir, araştırabilir ve ipotekli bir ev satın alabilirsiniz.