• YARIM ALTIN
  7.987,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2428
  % 0,07
 • € EURO
  35,2423
  % 0,46
 • £ POUND
  41,3915
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  4,4509
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3629
  % 0,30
 • BITCOIN/TL
  2291227,582
  % -0,93
 • BIST 100
  10.279,69
  % -0,69

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları

Pos komisyon oranları işletmeler için mühim bir maliyet faktörüdür ve bankaların pos aleti komisyon oranları için en düşük seviyeleri sunan bankalar tercih edilir. Bu sayede işletme, ödeme kaydedici cihazın maliyetini azaltabilecek ve ödeme alma sürecinde daha düşük harcamalarla karşılaşacaktır. En düşük pos komisyon oranlarına haiz bankaların kampanyalı ürem oranları da işletme açısından üstünlük sağlayabilir.

İçerik Tablosu

Bankaların 2023 Yılı Pos Cihazı Komisyon Oranları

En düşük komisyonlu pos, işletme sahiplerinin sıkça araştırmış olduğu bir konudur. Bankalar, 2023 senesinde da pos komisyon oranları için bir artırma eğilimindedir. Bu artışlar, bankadan bankaya farklılık gösterir ve ödeme miktarı ve banka sayısına göre de değişebilir.

Banka pos komisyon oranlarını incelediğinizde devlet bankaları, hususi bankalara göre daha makul olsa da, doğranan pos işletme masrafı da dahil edildiğinde farklılık görülebilir. Bu nedenle en düşük banka pos komisyonunu belirlerken, alınan masrafların da minimum bulunmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, sık sık meydana getirilen pos kampanyalarını da inceleyerek, daha makul fiyatlar bulunabilir.

Yapıkredi Bankası’nın pos komisyon oranları incelendiğinde %1.15 oranında işletmelere desteklediği görülür. Bu destek, 6 ay boyunca masrafsız ve 24 saat sonrasında geri ödemeli bir halde sunulmaktadır.

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları

En Düşük Komisyona Sahip Pos Cihazı Sunan Bankalar

İşletmelerden alınan pos komisyon oranları bankadan bankaya ve aynı banka içerisinde ödeme tutarlarına göre değişebilir. Türkiye genelinde hizmet sunan bankalar arasında, en düşük komisyon oranları sunan 3 banka bulunmaktadır.

2023 yılı içerisinde en düşük komisyonlu pos hizmeti sunan bankalar olarak Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası ve Halkbank belirtilebilir.

İlginizi Çekebilir;  Vekaletname İle Bankadan Para Çekme

Belirtilen bankalar her ödeme için değişik komisyon fiyatları alabilir. Bununla birlikte, devlet bankalarının düşük komisyon oranlarına rağmen, alınan masrafların yüksek olması, bankaların bir adım gerisinde kalmasına niçin olabilir. Örneğin, Ziraat Bankasının pos komisyonu, aktüel şartlar altında her ay 120+120 TL olarak belirtilmiş, bu da 240 TL yalnızca masraf harcaması demektir.

Bankalar genelde pos ile ödenen tutardan muayyen bir yüzde payı komisyon olarak alırlar. Bu yüzde oranı, bankanın belirlediği bir orandır ve ödenen tutarla çarpılarak hesaplanır. Örneğin, bankanın belirlediği komisyon payı %2 ise ve işletme tarafınca 100 TL ödenmişse, banka 2 TL komisyon ücreti alacaktır.

Belirtilen hesaplama tekniği vasıtası ile ödenen meblağa göre bankanın uyguladığı komisyon oranının kararı olan komisyon ücreti hızla hesaplanabilir. Örnekte verilen 1000 TL ödeme için %2 komisyon oranının kullanılması halinde 20 TL komisyon ücreti bulunur. Bunu özgünleştiriyorum.

Bankalar tarafınca sunulan pos cihazları ile ilgili tam anlamıyla bilgili olmak için şube yetkilisiyle yapılacak bir müzakere yapmanız gerektiği belirtilmektedir. Her ay değişen pos komisyon oranlarının uyarıları, pos aletinin ekranından görülebilir fakat komisyon düştüğünde bu durumun size bildirilmemesi gibi durumlar da mevcut olabilir. Bu nedenle banka şubesini arayarak pos komisyon oranının düşürülmesi gerekmektedir.

Ayrıca bkz : Bankalar 5 Yıl Boyunca Ödenmeyen Borçlara Ne Olur

Bankaların Sanal Pos Komisyon Oranları

Bankaların sunduğu sanal pos komisyon oranları Türkiye’de bankadan bankaya farklılık gösterir. Örnek olarak, Ziraat Bankası kredi kartı için %0,98 ve banka kartı için %0,48, Halk Bankası ise ödeme miktarına göre %1,24 ile %40 arasında değişebilir. Diğer bankalar için de benzer şekilde komisyon oranları farklıdır ve ödeme miktarına, bankaya ve öteki faktörlere göre değişebilir.

Genel olarak bankaların sunduğu sanal pos komisyon oranları ve banka pos cihazları komisyon oranları arasında düşük farklar bulunmaktadır. Türkiye’de bankaların pos aleti komisyon oranları, işletmenizin ihtiyacına ve bankanızın sunduğu seçeneklere göre değişebilir.

İlginizi Çekebilir;  Yeni Konut Kredileri Nelerdir 2023 Yılında Konut Kredileri Faiz Oranları