• YARIM ALTIN
  7.962,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2488
  % 0,09
 • € EURO
  35,2328
  % 0,43
 • £ POUND
  41,3429
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,4503
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3630
  % 0,30
 • BITCOIN/TL
  2300077,396
  % 0,57
 • BIST 100
  10.310,75
  % -0,39

Borsada En Çok İşlem Gören Hisseler En Popüler 3 Hisse Senedi

Borsada En Çok İşlem Gören Hisseler En Popüler 3 Hisse Senedi

Borsada maksimum prosedür gören hisseler genelde firmanın büyüklüğüne, performansına ve likiditesine göre belirlenir. Yani büyük firmalar ve yüksek likiditeye haiz olan firmalar genelde daha çok prosedür gören pay senetlerine sahiptir.

Hisse senetlerinin kıymeti ise arz ve öğrenci göre belirlenir. Yani pay senetlerine istek arttıkça tutarları yükselir, istek azaldıkça tutarları düşer. Ayrıca firmanın performansı, finansal durumu, sektördeki rekabet gücü gibi faktörler de pay senedinin değerini etkileyebilir.

En doğru pay senetini bulmak için inceleme yaparken ilk ilkin sektörel ve makro ekonomik analizler yapılması önerilir. Sektördeki trendleri, firmanın performansını, gelişme potansiyelini, finansal durumunu, rekabet enerjisini ve idare kadrosunu çözümleme etmek önemlidir. Ayrıca, firmanın geçmişteki performansı, piyasa oranı ve gelecekteki planları gibi faktörler de göz önünde bulundurulabilir. Ayrıca, analistlerin pay senedi hakkındaki görüşleri, haberler ve rapor eder gibi kaynaklardan da yararlanılabilir. Son olarak, yatırım yapmadan ilkin kesinlikle riskleri ve getirileri çözümleme etmek, portföy çeşitlendirmesi yapmak ve uzmanların tavsiyelerine kulak vermek önemlidir.

Bu yazımızda sizlere Borsa İstanbul’da maksimum prosedür hacmine haiz 3 tane hisseyi tanıtacağız. Borsada maksimum prosedür gören hisseler sıralamadaki konumları 21.02.2023 tarihinin verilerine göre hazırlanmış olup, hiç bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Şirketlerin mevcut durumları ile ilgili kısa bilgilendirmeler ile devam edeceğiz.

İçerik Tablosu

En Çok İşlem Gören Hisseler

1- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir), Türkiye’nin en büyük entegre demir-çelik üreticilerinden biridir. Şirketin tarihçesi 1960’lara kadar uzanmaktadır ve bugün 4.200 hektarlık bir alanı içine alan modern bir tesis kompleksine sahiptir.

İlginizi Çekebilir;  Koza Polyester Halka Arz Oluyor

Erdemir, muhtelif demir-çelik ürünleri üretmektedir, bunlar içinde yassı ürünler, uzun ürünler, boru ve levha bulunmaktadır. Şirket ilaveten liman işletmeciliği, liman lojistiği, enerji ve liman hizmetleri gibi alanlarda da etkinlik göstermektedir. Erdemir, Türkiye’deki demir-çelik sektöründe önder bir konumda bulunmaktadır ve ihracatçı bir firma şeklinde de tanınmaktadır. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve etraf mevzularına da ehemmiyet veren bir şirkettir.

Şirketin pay fiyatı 43.50 TL olmakla beraber borsada maksimum prosedür gören hisseler listesinde ilk başta yer almaktadır. Şirketin toplam prosedür hacmi 11.554.631.541,30 Liradır. Şirketin şuan bulunmuş olduğu fiyat, bunun yanı sıra hissenin tavan fiyatıdır.

Ereğli Hisse Temettü

2- Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ( SISE )

Şişe Cam Şirketi, Türkiye’nin önde gelen cam üreticilerinden biridir. Şirketin faaliyetleri cam ambalaj, cam elyaf, cam levha ve cam oluklu kutu üretimi gibi muhtelif alanları kapsamaktadır. Şişe Cam, 1935 senesinde kurulmuş ve Türkiye’nin ilk cam ambalaj üreticisi olmuştur.

Şişe Cam, üretim tesislerini Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve Slovakya’da bulunmaktadır. Şirket, Türkiye’nin cam ambalaj sektöründeki lideri konumundadır ve ihracatçı bir firma şeklinde de bilinmektedir. Şirketin üretim tesisleri modern teknoloji ile donatılmıştır ve yüksek kaliteli mamüller üretmektedir.

Şişe Cam, sürdürülebilirlik mevzusuna da ehemmiyet vermektedir. Şirket, üretim süreçlerinde çevresel tesirleri azaltmak için muhtelif projeler yürütmekte ve atık yönetimine büyük ehemmiyet vermektedir. Ayrıca, çalışanların eğitimi, sıhhat ve güvenliği gibi mevzulara da büyük ehemmiyet vermektedir.

SISE , pay fiyatı 48.98 lira olup, toplam prosedür kütlesi ise 5.377.532.536,84 Liradır. Şirketin 2023 yılındaki en yüksek fiyatı 48,56 TL , en düşük ise 11,36 TL olarak prosedür görmüştür.

3- Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş ( KRDMD )

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye’nin en büyük demir çelik üreticilerinden biridir. Şirket 1937 senesinde kurulmuştur ve 1995 senesinde özelleştirilerek Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) statüsünden çıkmıştır. Kardemir, çelik üretimi, haddeleme, profil üretimi, demiryolu rayı üretimi, maden işletmeciliği, liman işletmeciliği ve enerji üretimi gibi faaliyetleri yürütmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Aracı Kurum Nedir ? Aracı Kurumlar Güvenilir mi Batarsa Ne Olur ?

Kardemir, Karabük ilinde, toplam 11 milyon metrekarelik alanda etkinlik göstermektedir. Şirketin haiz olduğu tesislerde senelik 3.5 milyon ton ham çelik üretimi yapılırken, toplamda 5.5 milyon ton çelik üretimi gerçekleştirilmektedir. Kardemir, üretiminin aşağı yukarı %80’ini yurtiçinde, %20’sini ise yurtdışında pazarlamaktadır. Şirketin ürünleri içinde inşaat çeliği, otomotiv çeliği, boru çeliği, demiryolu rayları ve madenler için hususi çelikler yer almaktadır.

Kardemir’in pay senedi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (BIST) prosedür görmektedir. Şirketin pay kodu “KRDMD” dir. Kardemir’in piyasa kıymeti Türkiye’deki en büyük 500 firma içinde bulunmaktadır ve hisseleri Türk yatırımcılar ve internasyonal yatırımcılar tarafınca yoğun alaka görmektedir. Şirket, son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla verimliliği artırma ve kapasitesini genişletme stratejileri ile büyümeye devam etmektedir.

KRDM pay senedinin 21.02.2023 kapanış ücreti 21.16 TL olup, bu meblağ bunun yanı sıra pay senedinin zamanı tavan fiyatıdır. Borsada maksimum prosedür gören hisseler içinde yer almasını elde eden prosedür kütlesi ise, 4.632.155.938,94 Türk Lirasıdır.

En Çok Kazandıran Hisse Senedi Hangisi?

En çok kazandıran pay senedi, günlük, haftalık, aylık ya da senelik bazda değişmekte olup bu yazıda günün (09.03.2023 ) maksimum kazandıran pay senetlerine göz atacağız.

Son günlerde olabildiğince revaçta olan çimento hisselerine de göz atmakta yarar var. Özellikle ülkemizde yaşanmış olan yıkıcı zelzele felaketlerinden sonra, çimento hisselerinde gözle görülür bir artış yaşandı. 2023 senesinde en tanınmış olan çimento hisseleri yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

En İyi Çimento Hisseleri