• YARIM ALTIN
  7.857,00
  % 1,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8454
  % 0,01
 • € EURO
  35,1346
  % -0,09
 • £ POUND
  41,7909
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5211
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3728
  % 0,60
 • BITCOIN/TL
  2174149,165
  % 0,48
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

En İyi Çimento Hisseleri 2023 Yılının En Popüler 5 Çimento Hissesi

En İyi Çimento Hisseleri 2023 Yılının En Popüler 5 Çimento Hissesi

Borsa İstanbul’da çimento sektöründe etkinlik yayınlayan şirketlerin çimento hisseleri şunlardır: Akçansa, Nuh Çimento, Bursa Çimento, Oyak Çimento ve Konya Çimento gibi.

Çimento hisseleri, inşaat sektörüyle yakından ilişkilidir. İnşaat sektörünün gelişmesi, çimento şirketlerinin satışlarına pozitif yönde tesir edebilir. Özellikle, hükümetlerin altyapı projeleri gibi büyük inşaat projeleri başlatması, çimento sektöründe etkinlik yayınlayan şirketlerin talebinde artışa niçin olabilir.

Ancak, çimento sektörü parametre bir sektördür. İnşaat sektörüyle birlikte, yurt içi ve yurt dışı ekonomik koşullar, ürem oranları, döviz kurları, enerji fiyatları, hammadde maliyetleri gibi faktörler de çimento hisselerinin fiyatlarına tesir edebilir.

Çimento hisselerinin getirisi yüksek olabilir, fakat bu yatırımın riski de yüksek olabilir. Bu nedenle, yatırım sonucu vermeden önce, yatırım hedeflerinize makul bir risk değerlendirmesi yapmanız ve lüzumlu araştırmaları yapmanız önerilir. Ayrıca, yatırım yapmadan ilkin bir yatırım danışmanından ya da finansal uzmanlardan yardımcı almanız faydalı olabilir.

İçerik Tablosu

1- OYAK Çimento (OYAKC) Hisse Senedine Genel Bakış

Oyak Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., çimento ve hazır beton üretimi ve satışı yapmaktadır. Şirketin çimento fabrikaları İzmir, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir, Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep’te bulunmaktadır. Ayrıca, yurt haricinde da etkinlik göstermektedir.

Oyak Çimento, Türkiye’nin önde gelen çimento üreticilerinden biridir. Şirket, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 nitelik sertifikalarına sahiptir. Ayrıca, firmanın bilhassa son yıllarda yapmış olduğu yatırımlarla kapasite artırımına gittiği bilinmektedir.

OYAKC pay senedi, Borsa İstanbul’da “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe prosedür görmektedir. Hisse senedinin 16 Şubat 2023 tarihinde açılış fiyatı 27.40 Türk Lirasıdır.

İlginizi Çekebilir;  Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? 2023 Yılında Bedelsiz Sermaye Artırımı

2- KONYA Çimento (KONYA) Hisse Senedine Genel Bakış

Konya Çimento Sanayii A.Ş., çimento ve hazır beton üretimi yapmaktadır. Şirketin çimento fabrikaları Konya, Mersin ve Adana’da bulunmaktadır. Ayrıca, firmanın ihracat faaliyetleri de bulunmaktadır.

Konya Çimento, Türkiye’de etkinlik yayınlayan önde gelen çimento üreticilerinden biridir. Şirketin haiz olduğu tesisler modern teknolojiye haizdir ve yüksek kalitede üretim yapmaktadır. Ayrıca, şirketin, yurt haricinde da çoğu ülkeye ihracat yapmış olduğu bilinmektedir.

Konya pay senedi, “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe prosedür görmektedir. Hisse senedinin 16 Şubat 2023 tarihinde açılış fiyatı 3.260,90 Türk Lirasıdır.

3- AKÇANSA (AKCNS) Hisse Senedine Genel Bakış

Akçansa, Türkiye’nin Konya ve Oyak gibi önde gelen çimento üreticilerinden biridir. Şirket, Türkiye’nin çimento sektöründe etkinlik yayınlayan Sabancı Holding ve Heidelberg Cement Group’un ortak girişimidir. Şirketin çimento üretim tesisleri İstanbul ve Çanakkale’de bulunmaktadır.

Akçansa’nın ana etkinlik alanı çimento üretimi ve satışıdır. Şirket ilaveten hazır beton, agrega ve çimento bazlı öteki mamüllerin de üretimini yapmaktadır. Akçansa, Türkiye’nin dört bir tarafındaki inşaat projeleri için çimento ve öteki ürünleri sağlamaktadır. Ayrıca, şirketin, yurt haricinde da çoğu ülkeye ihracat yapmış olduğu bilinmektedir.

AKCNS pay senedi, Borsa istanbul’da “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe prosedür görmektedir. Hisse senedinin 16 Şubat 2023 tarihindeki açılış fiyatı 68,05 Türk Lirasıdır.

4- NUH Çimento (NUHCM) Hisse Senedi ve Şirket Bilgileri

NUH Çimento, 1966 senesinde Niğde’de kurulmuştur ve o günden bu yana Türkiye’nin dört bir yanısıra etkinlik göstermektedir. Şirket, çimento üretimi, ambalajlama, depolama, ihracat ve ithalat faaliyetlerinin yanı sıra, alakalı yan endüstri ürünlerinin de üretimini yapmaktadır.

NUH Çimento, 5 çimento fabrikası, 1 öğütme tesisi, 1 ambalajlama tesisi, 1 santral, 2 hazır beton tesisi ve 3 maden ocağı ile Türkiye’nin en büyük çimento üreticilerinden biridir. Şirket ayrıca, Türkiye’deki çimento üreticileri arasında en düşük karbondioksit emisyon oranına haiz fabrikalardan birini işletmektedir. NUH Çimento, yurt haricinde da çoğu ülkeye ihracat yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Petkim Nedir Petkim Hisse Nereden Alınır PETKM Hisse Güvenli mi 2023

NUHCM pay senedi, son dönemde olabildiğince iyi performans göstermiştir. Ancak, yatırım yapmadan ilkin firmanın finansal durumu, piyasa koşulları ve sektör trendleri gibi faktörleri dikkate almanız önemlidir. 16 Şubat 2023 açılış fiyatı 125,40 Türk Lirası olup, Bir gün öncesinde %10 gibi bir yükseliş göstermiştir.

5- Bursa Çimento (BUCIM) Hisse Bilgileri

Bursa Çimento Sanayii A.Ş. merkezi Bursa’da bulunmaktadır ve pay senedi Borsa İstanbul’da “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe prosedür görmektedir. Şirketin pay senedi kodu “BUCIM” dir.

Bursa Çimento Sanayii, çimento üretimi, ambalajlama ve satışı faaliyetlerinde bulunmaktadır. Şirket ayrıca, beton santralleri ve hazır beton üretimi yapan bir yan kuruluşu da bulunmaktadır. Bursa Çimento, hem yurt içerisinde hem de yurt haricinde müşterilere hizmet vermektedir.

Bursa Çimento, 1966 senesinde kurulmuştur. Şirketin çimento üretim kapasitesi senelik 1,5 milyon ton civarındadır. Şirket, yatırımları ve operasyonları ile etraf dostu bir çimento üreticisi olarak tanınmaktadır.

BUCIM pay senedi, Borsa İstanbul’da prosedür gören bir pay senedidir. Şirketin performansı, çimento sektöründeki öteki şirketlerin performansı, makroekonomik faktörler, piyasa koşulları ve öteki çoğu faktöre bağlı olarak değişebilir. BUCIM pay senedi, bilhassa inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir alternatif olabilir. Hissenin 16 Şubat 2023 tarihindeki açılış fiyatı 6,49 Türk Lirasıdır.

Çimento Hisse Senetlerinde Yükseliş

Çimento şirketleri, Kahraman Maraş’ta gerçekleştirilen büyük depremin sonrasında yükselişe geçti. Yükseliş, vatandaşların tepkisini çekmişti. Depremin sonrasında çoğu hissede düşüş yaşanırken, çimento hisselerinde tavan fiyatlara varacak kadar yükselişler meydana gelmişti. Bu durumun sonrasında 5 hisseye engelleme sonucu getirilmişti. Borsa İstanbul tarafınca KAP vasıtasıyla meydana getirilen izahat şu ifadelere yer verilmişti :

Sermaye Piyasası Kurulu sonucu uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AFYON.E, AKCNS.E, BUCIM.E, NIBAS.E ve NUHCM.E payları 08/02/2023 tarihindeki işlemlerden (seans başından) 07/03/2023 tarihindeki işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere mevzu edilemeyecektir.

BIST

Açıklamaya göre 7 Mart tarihine kadar engelleme getirilen firmalar ise aşağıdaki gibidir.

 1. Nuh Çimento (NUHCM)
 2. Niğbaş Niğde Beton (NIBAS)
 3. Bursa Çimento (BUCIM)
 4. Akçansa Çimento (AKCNS)
 5. Afyon Çimento (AFYON)
İlginizi Çekebilir;  OYAKC, Hisse Senedi Kaç Lira 2024

Borsada 1 Haftalık Aranın Ardından Ciddi Yükselişler

Deprem nedeniyle borsada işlemler 1 hafta süreyle kapatılmıştı. 15 Şubat 2023 tarihinde yeniden işlemlere oluşturulan Borsa İstanbul’da pay senetlerinde tavan fiyatlara varacak kadar yükselişler gözüktü. Özellikle çimento hisselerinin yükselişlerine devam etmiş olduğu ve öteki pay senetlerinin de bu yükselişe ayak uydurduğunu söylemek mümkün. Çimento hisselerinin haricinde öteki pay senetlerinin yükselmesinin ana nedenlerinden biri de 14 Şubat 2023 tarihinde çoğu firmanın pay geri alım açıklamasıdır. Hangi şirketlerin geri alım açıkladığına göz atabilirsiniz.

2023 Yılında Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

Borsada Yükselişlerin Ana Sebepleri Nelerdir

Borsada genel olarak yükselişlerin nedenleri çok muhtelif olabilir ve çoğu faktörün tesiri altında gerçekleşebilir. Bazı yaygın sebepler şunlardır:

 1. Ekonomik büyüme: Ekonomideki gelişme ve canlılık, şirketlerin gelişme potansiyellerini artırır ve bu da yatırımcıların pay senetlerine olan taleplerini artırır.
 2. Faiz oranları: Düşük ürem oranları, borçlanma maliyetlerini düşürür ve şirketlerin gelişme ve yatırım yapma potansiyelini artırır.
 3. Şirket Performansı: Şirketin etkin finansal sonuçları, gelişme potansiyeli, yeni mamüllerin çıkışı gibi faktörler yatırımcıların firmanın pay senetlerine olan itimatını artırabilir.
 4. Politik istikrar: Siyasi ve toplumsal istikrar, yatırımcıların ülkeye ve şirketlere olan itimatını artırır.
 5. Dış faktörler: Dünya piyasalarındaki genel yükseliş trendleri, emtia fiyatlarındaki artış, jeopolitik risklerin azalması gibi dış faktörler de pay senetlerinin yükselmesine niçin olabilir.

Hisse senetleri ani yükselişler yaşayabilirler zira çoğu etken birleşerek pay senetlerine olan isteği bir anda artırabilir. Örneğin, bir firmanın beklenenden daha iyi bir mali performans sergilemesi, yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi ya da bir öteki şirketle birleşmesi, pay senetlerine olan isteği artırabilir ve pay senetlerinin kıymetini yükseltebilir. Benzer şekilde, bir sektörde beklenmeyen bir gelişme, bütün sektör hisselerine olan isteği artırabilir ve bu da pay senetlerinin kıymetini artırabilir. Bunun yanı sıra, yatırımcıların büyük alımları ya da spekülatif hareketler gibi toplumsal etkileşimler de pay senetlerinin kıymetini bir anda yükseltebilir.