• YARIM ALTIN
  7.962,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2488
  % 0,09
 • € EURO
  35,2328
  % 0,43
 • £ POUND
  41,3429
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,4503
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3630
  % 0,30
 • BITCOIN/TL
  2300077,483
  % 0,57
 • BIST 100
  10.310,75
  % -0,39

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir 2023

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir 2023

Tüketiciler, kredi başvurusu yaparken ilk ilkin ürem oranlarını, gereksinim kredisi harcamalarını incelemekte ve bu nedenden dolayı elde edecekleri miktarın azalabileceğinin bilincinde olmalıdır. Bu beklenmedik azalmanın nedeni, her kredi türünün kendine has kredi masraflarının bulunmasıdır. Finansman talebinde bulunurken bankaların belirlediği maliyetleri hesaba katmanız önerilir. Net miktar, bu maliyetlerin düşülmesiyle belirlenir.

İçerik Tablosu

İhtiyaç Kredilerinin Masrafları Nelerdir

Günlük ihtiyaçların karşılanması için en çok tercih edilen finansman türlerinden biri olan gereksinim kredisi harcamaları bankaların finansman seçeneklerine ayrıca PTT’nin sunmuş olduğu gereksinim kredisi seçeneklerine de göz atılabilir. Ancak gereksinim kredileri de öteki kredi türleri gibi gizli saklı harcamalar içermektedir. Bu kredi harcamaları içinde dosya masrafı, kredi başvurularının değerlendirilmesi ve onaylanması sürecinde ortaya çıkan maliyetleri karşılamayı amaçlar. Bu masrafların tümüne gereksinim kredileri harcamaları denir. Dosya masrafı, finansman başvurularında istek edilebilir.

Dosya Masrafı 2023

Dosya masrafları, 3 Ekim 2014 tarihinde gösterilen bir genelgeyle sınırlandırılmıştır. Bankalar, gereksinim kredisi alan müşterilerinden finansman ücretinin en çok binde beşi kadar dosya harcaması istek edebilir. Örneğin, 100 bin TL gereksinim kredisi alan bir müşteri için en çok 500 TL dosya harcaması istek edilebilir. Eğer tarafınızdan alınan dosya harcaması yüksekse, Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat ederek ödemelerinizi geri alabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Masrafları

Hayat Sigortası Masrafı 2023

Finans kuruluşları, kredilerinin her koşulda geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Ödenmeyen krediler, kurumlar için ciddi bir finansal krize niçin olabilir. Bu nedenle, kurumlar ölüm ve faydalanma gibi negatif durumlarda geri ödeme alabilmek için önlemler alırlar. İhtiyaç kredisi yaşam sigortası, bu önlemler içinde yer alır.

İlginizi Çekebilir;  Banka İpotekli Evi Satın Alma Yolları

Hayat sigortası, müşterilerin borçlarını ödeyemeyecek durumlara karşı korunmasını sağlar. Bu sigorta masrafı, kredi borcunun ölüm ya da faydalanma gibi durumlara karşı güvence dibine alınmasını sağlar. Ayrıca, borçlu kişinin vefatı halinde yakınlarına tazminat ödenmesi için kullanılır. Hayat sigortası gereksinim kredisi şartları içinde yer almaz, fakat bankalar müşterilerine sigorta dahil ve hariç seçenekleri sunmakla yükümlüdür.

Kredi Tahsis Ücreti 2023

Kredi tahsis ücreti, gereksinim kredileri, taşıt kredileri, eşya kredileri ve mesken finansmanları dahil olmak suretiyle mecburi olarak doğranan bir masraftır. Bu masraf, kredi süreçlerindeki maliyetlerin karşılanması için alınır. Tahsis ücreti, kredi türü, ürem miktarı ve taksit sayısına göre değişim gösterir.

Kredi alırken ek harcamalar da olabilir. Bu masraflar, gereksinim kredisi talebinde bulunan tüketicilere yansıtılır ve ödenecek tutar, toplam kredi miktarından kesilebilir. Ek masraf masrafları, kredi türüne, taksit sayısına ve öteki ihtiyaçlara göre belirlenir.

Kredi başvurusu yaparken, vergi ödemeleri de göz önünde bulundurulmalıdır. BSMV ve KKDF gibi vergiler, finansman başvurusunda bulunan tüketicilerin yükümlülüğündedir. Bu vergiler, aylık taksitlerde de geçerli olabilir ve taksit ödemeleri ve finansman transferleri esnasında kendiliğinden kesilir.

Masrafların, Maliyet Üzerindeki Etkisi Nedir

Bankalar, finansman harcamalarını tek bir kredi türü üstünden öğrenim etmez. Genellikle yalnızca bir ya da iki maliyet kalemi için harcama tutarı alırlar.Tüketicilerin bu etkiyi anlaması için dikkat etmeleri gereksinim duyulan iki nokta bulunmaktadır. İlk olarak, kullanmayı planladıkları kredinin ürem ücretlerini tek tek incelemeleri ve sonrasında senelik maliyet oranlarını da gözden geçirmeleri gerekmektedir. Yıllık maliyet oranı, öteki bütün masrafların dahil edilerek hesaplanan bir tutardır. Bu tutarın önemi, bir kredinin ürem payı %1,29 iken, ek masrafların dahil edilmesiyle %1,35 – %1,36 arasına yükselmesi gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Yeni Konut Kredileri Nelerdir 2023 Yılında Konut Kredileri Faiz Oranları

Bakınız ; Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Tüketiciler, kredi kullanmadan ilkin senelik maliyet oranlarını görebilirler. BDDK’nın sonucu gereği, bankanın web sitesinde bulunan senelik maliyet oranları tüketici tarafınca görülebilir.