• YARIM ALTIN
  7.951,00
  % -0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2909
  % -0,87
 • € EURO
  35,1452
  % -1,01
 • £ POUND
  41,3351
  % -0,72
 • ¥ YUAN
  4,4583
  % -1,16
 • РУБ RUBLE
  0,3637
  % -0,82
 • BITCOIN/TL
  2303551,671
  % -0,24
 • BIST 100
  10.350,96
  % -0,13

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor?

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor?

KOSGEB’in 14 değişik etken programından birine müracaat yapabilirsiniz. Yapacağınız başvurularda, KOSGEB parayı ne vakit ödüyor? gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz. Bu uygulamalar içinde sıfır faizli esnaf kredisi de olabilir. Ancak, kredinin ödeneceği tarih ve 60 bin liralık bağışlama ödemesi meydana getirilen girişimci yardımcı programının tarihleri aynı olmayabilir zira her iki yardımcı programının müracaat prosedürleri ve şartları birbirinden farklıdır. KOSGEB, ön ödeme uygulaması sayesinde, programın tamamlanmasından ilkin ön ödeme durumunda ödeme yapabilir.

İçerik Tablosu

KOSGEB Ödeme Oluru Ne Anlama Gelmektedir?

KOSGEB ödeme oluru için ilk ilkin KOSGEB bağışlama desteği için lüzumlu olan bütün müracaat adımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer bütün adımları yerine getirdiyseniz, danışmanınız size ödeme onayı verecektir. Ancak, danışmanınız size bugüne dek yaptıklarınızın tümünün evrak olarak hazır bulunduğunu ve artık yerinde gözle onayının icap ettiğini belirtecektir.

Danışmanınızla buluşma alacaksınız ve danışmanınız buluşma tarihinde işletmenizi ziyaret edecektir. Danışmanınız, bugüne dek teslim ettiğiniz bütün faturaları elinde bulunduracak ve faturalardaki bütün dokümanlar, ödeme belgeleri ve alınan mamüller birebir denetim edilecektir. Ancak, bu süreç tamamlandıktan sonrasında KOSGEB paranızın ödenmesi hemen hemen güvence değildir, zira hâlâ öteki adımlar bulunabilir.

Danışmanınız bütün belgeleri ve ürünleri, teçhizatları, işletmeyi seri numaralarına kadar inceleyecek ve şayet belgeler doğru ve bütün mamüller makul ise, danışmanınız ödeme onayı için prosedür başlatacak. Girişimci esnaf, bu prosedürü e-KOBİ ekranından takip edebilir.

KOSGEB’in Ödeme Oluruna Onay Verme İşlemi

KOSGEB ödemeleri yaklaşık 1-2 hafta sürebilir ve ödeme onayı KOSGEB merkezi tarafınca yapılır. Hemen ödeme yapılmayabilir ve lüzumlu evraklar ve bilgilerin tamamlanması beklenir.

İlginizi Çekebilir;  Oyun Oynayarak Kripto Para Kazanmak 2023

KOSGEB tarafınca çoğu değişik yardımcı paketi sunulmaktadır ve bu paketlere müracaat yapabilirsiniz. Ar-Ge desteği, nitelikli personel desteği ve öteki çoğu uygulamaya müracaat yapabilirsiniz. KOBİ’ler bu fırsatları değerlendirerek işlerini geliştirebilir ve büyütebilirler.

KOBİ Geliştirme Destek Programı’na başvurduktan sonrasında yardımcı ödemeleri şu şekildedir: İşletmeden görevli personel dört aylık periyotlarla işletmeyi ziyaret ederek Periyodik İzleme Formu hazırlar. İzleme ziyareti esnasında kaydedilen masraflar için işletme tarafınca KOBİ Bilgi Sistemi üstünden Ödeme Talep Formu doldurulur ve ekteki ödeme belgeleri yüklenerek ödeme istek edilir.

KOSGEB tarafınca yardımcı ödenmesi yapılabilmesi için ilkin işletmeden yardımcı ücreti kadar güvence alınır. Geri ödenen KOSGEB destekleri proje bitiminden sonrasında 12 ay ödemesiz olmak suretiyle 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte geri ödenir.

İmalat sektöründeki Kobilere verilecek Hızlı Destek programı kapsamında 3 sene geri ödemesiz 75 bin lira faizsiz kredinin ödeme planı, 31 Mart 2022 zamanı ile başlayıp 5 Nisan 2022 tarihinde KOSGEB tarafınca ilk denetim sürecinin son tarihi, 11 Nisan 2022 tarihinde işletmenin noksan ve hataları gidermesi gerektiği son tarih ve 14 Nisan 2022 tarihinde KOSGEB’nin son denetim sürecinin kararında verilecek geçici onayı kapsar.

KOSGEB Desteklerinin Geri Ödeme Süresi

Mikro ve Küçük İşletmeler tarafınca yapılacak yardımcı geri ödemeleri, belirtilen son ödeme istek zamanı olan aydan başlayarak 24 ay süre süresince 4 devre olarak yapılacak 6 eşit taksitte yapılacaktır. İlk ödeme taksiti Eylül 2024’te yapılacaktır.

KOSGEB Kuruluş Desteği Ödemesi Ne Zaman Gerçekleşir?

KOSGEB kuruluş desteği, Mikro ve Küçük İşletmeler için kuruluş giderlerinin karşılanması amacıyla 2.000 TL ücretinde bir yardımcı sunmaktadır. Bu destekten yapılacak geri ödemeler, alakalı müracaat döneminde belirtilen son ödeme istek tarihinden başlanacak ve 24 ay ödemesiz olmak suretiyle 4 aylık dönemlerde 6 eşit taksit şeklinde yapılacaktır. Bu şekilde, KOSGEB parayı ne vakit ödüyor? sorusu da, yanıt bulmuş oluyor.

İlginizi Çekebilir;  Kadınlar İçin İş Fikirleri 2023

Bkz ; KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır ?