• YARIM ALTIN
  7.822,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2782
  % -0,12
 • € EURO
  34,9467
  % 0,41
 • £ POUND
  41,3543
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,4619
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3627
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  2181182,123
  % 0,14
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Kredi Başvurusunu Kimler Yapabilir

Kredi Başvurusunu Kimler Yapabilir

Birçok kişinin nakit ihtiyacını karşılamaya yönelik başvurduğu yollardan biri kredi almaktır. Ancak, kredi başvurusunun müspet olabilmesi için muayyen şartlar vardır. Özellikle ilk kez kredi başvurusu meydana getirecek kişilerin dikkat etmesi gereksinim duyulan noktalar vardır.

Kimler hangi şartları yerine getirirse bankalardan kredi talebinde bulunabilir? Ve bu şartları yerine getirsek bile bankaların istek eden şahsa müspet cevap verme kriterleri nelerdir?

İçerik Tablosu

Kredi Başvurusu Yaparken 18 Yaşında Olma Zorunluluğu

Bankaların ısrarla altını çizdiği ilk şart, 18 yaşından büyük olmaktır. 18 yaşından ufak hiç bir Türk vatandaşı, kefil gösterse bile kredi kullanamaz.

Bir öbür mühim husus ise derli toplu gelire haiz olmaktır. Buna bağlı olarakta derli toplu ve sürekliliğe haiz sigorta şartı bulunmaktadır.

Gelir Belgesi Olmazsa Olmazlar Arasında

Gelir belgesi, kredi kullanmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereksinim duyulan konulardan biridir ve bankaların ortak taleplerinden biridir. Gelir belgesi göstermeden kredi kullanabilmenin tek yolu, ipotekli gereksinim kredisidir. Herhangi bir taşınmazınızı ipotek göstererek gereksinim kredisi kullanabilirsiniz.”

Sigortalılık Süresi Çok Önemli

Bankalar, kredi müracaat sahibinin sigortalılık süresini de önemsiyor. Bunun nedenini sorduğumuzda ise Güven şu şekilde cevap veriyor: “Banka borç veren taraf olduğundan ödemelerin derli toplu olmasını istek ediyor. En azca 3 aylık bir sigortalılık süresinin olması gerekiyor. Bu da banka için derli toplu bir ödeme anlamına gelir. Düzenli ödeme, bankanın gözünde kredibilitenizi birazcık daha yükseltir.”

Kredi Notu Kaç Olmalıdır 2023

Son dönemde bankaların asli rasyolarından biri kredi notudur. Bankalar ilk önce kredi notuna bakar. Kredi kullanırken ürem oranını da bu kredi notlarına göre belirleyebilirler. En azca risksiz ölçüde olmak önemlidir. Bu, 1.100 ile 1.499 arasındaki kredi notuna muadil gelir. 1.499 – 1.900 arasındaki kredi notu ise yüksek kredi notudur. Bu durumda kredibiliteniz daha da yükselir ve kredi almanız birazcık daha kolaylaşabilir.”

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Sonuç olarak ; nakit ihtiyacı durumunda, 18 yaşını doldurmuş, derli toplu bir gelire sahip, minimum 3 aylık sigortalılık süresine haiz ve yüksek bir kredi notu olan Türk vatandaşları kredi başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca, kredi başvurusu yapmak isteyenlerin bankalar tarafınca istenebilecek öbür belgeler ve şartları da olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir