• YARIM ALTIN
  8.015,00
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3244
  % 0,29
 • € EURO
  35,3231
  % 0,60
 • £ POUND
  41,5141
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  4,4625
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3638
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  2291919,184
  % -0,99
 • BIST 100
  10.350,96
  % -0,13

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Düşürür mü Kredi Notu Nedir Nasıl Yükseltilir 2023

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Düşürür mü Kredi Notu Nedir Nasıl Yükseltilir 2023

Krediyi erken kapamak kredi notunu düşürür mü ya da krediyi erken kapatmanın üstünlükleri var mıdır gibi sorular hemen, derhal her insanın aklına gelmiştir. Krediyi erken kapatırsam ne olur , bankadan ceza yer miyim gibi alışılmış soruların yanıtı niteliğindeki bu yazımızda , aşağıda ki başlıklarda da belirtmiş olduğumuz temel kavramları inceleyeceğiz.

İçerik Tablosu

Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı mı

Krediyi erken kapamak üstünüzden borç yükünün kalkması demektir. Aynı zamanda kredi ana parası ile beraber ödeyeceğimiz faizden de kurtulmak anlamına gelir. Bankalar tüketiciye verdikleri kredilere muayyen ürem oranları uygularlar. İhtiyaçlarınız için verilen paranın geri ödemesi faizi ile beraber olur. Kredinizi erken kapatırsanız şayet ödeme zorunluluğunuz olan faizi ödememiş ve vade sonunu beklemeden ödemelerinizi tamamlamış olursunuz.

Krediyi Erken Kapatmanın Avantajları

Krediyi erken kapatmanın pozitif yanları doğal olarak ki de vardır. En mühim üstünlük faizin tamamını ödememiş olmanızdır. Çekilen kredilerde ödeme planlarınızı incelerseniz şayet , ilk aylarda taksit tutarınızın büyük bir bölümünü faizler oluştur. Ana para ücreti daha azdır. Belirli bir müddet geçtikten sonra sermaye ücreti ürem ücretinde daha fazla olmaya başlar. Daha iyi anlamanız için aşağıya bir resim bırakıyorum.

Yukarıda ki bu misal ödeme planında işaretlediğim kısımda de gördüğünüz suretiyle 50.000 liralık 36 ay vadeli bir kredinin ilk 13 ayında ödeyeceğiniz ürem ücreti , sermaye tutarından daha fazla oluyor. Bu hesaplamayı yaparken bankaların 2023 ocak ayındaki ürem oranlarının ortalamasını almaya çalıştım.

İlginizi Çekebilir;  Garanti Kazançlı Kasko Nedir?

Kredinizi erken kapamak gibi bir düşünceniz var ise , bunu ilk aylarda yapmak size üstünlük sağlar. Son aylarda erken kapatmanın da doğal olarak ki size yararı olacaktır fakat ödemeniz ihtiyaç duyulan faizin büyük miktarını esasen ilk aylarda ödemiş olduğunuz faizden kurtulmak adına erken kapatmanın bir anlamı kalmayacaktır. Elinize, kredinizi kapatacak kadar para geçtiyse borç yükünden kurtulmak isminde hangi vade de olursanız olun kredi erken kapaması avantajlıdır.

Krediyi Erken Kapatmanın Cezası Var mıdır

Kredinizi erken kapamak size birtakım avantajlar sağlamış olduğu gibi bankaya da birtakım dezavantajlar getirir. Örneğin; siz kredinizi erken kapattığınız için finansal anlamda rehavet yaşayıp ürem yükünden kurtulmuş olurken , bankalarda sizin krediyi erken kapatmanız nedeniyle sizden alacakları faizden yoksun kalırlar. Bankalar finansal getirilerinden kim bilir ilki faizden gelen kazançlardır. Bu yüzden bankalar kredilerini erken kapatan müşterilerinden ziyade , kredilerini son vadesine kadar ödeyen müşterilerini daha fazla severler. Bankalar sizi sevsin ya da sevmesin gene de kredinizi erken kapattığınız için size ceza ücreti kesemezler. Sadece tek bir kural dışı hariç o da mesken kredilerinde ara ödeme cezaları vardır.

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Puanını Etkiler mi

Kredinizi erken kapamak kredi notunu düşürür mü sorusu birçok kaynakta değişik olarak lanse edilse de , genel olarak bakıp araştırma yaptığımızda ve tecrübelerime dayanarak kredi puanınıza oldukça azca miktarlarda düşürmeye meyilli olarak etkiler. Bahsettiğim bu azca miktarlardan kastım 5 ila 50 puan arasıdır. Bu puan aralığının belirlenmesinde de kredinizin kaçıncı vadesinde kapatılmış olduğu , kapatmadan ilkin toplam ne kadar taksit ödendiği gibi faktörler belirleyici olur.

Kredi Notu Nedir

Kredi notu ; Bankalar ile yaptığımız bütün finansal işlemlerin değerlendirmesinde baz alınan bir puanlama sistemidir. Bu puanlar kredi taksitlerinizi , kredi kart borçlarınızı , vadeli mevduat hesaplarınıza derli toplu ödemelerinize göre belirlenir. Bankalarda ki işlemlerinizden ilkin hüviyet bilgilerinizden sonra bakılan ilk araştırma kredi skorunuzdur.

İlginizi Çekebilir;  Mortgage Kredisi (Konut Finansmanı) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notu, müşterisi olduğunuz banka şubelerinden ,mobil bankacılık ve web şubelerinden öğrenilebilir. Kredi notunuzu bunun yanı sıra aracı kurumlardan da alabilirsiniz. Bizim önerdiğimiz ise kredi notunun ana sağlayıcısı olan Findeks sitesinden almanızdır. Findeks’te kredi notu için ödenen ücret bankalara göre ödenen ücretten daha düşüktür.

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Alınır

Kredi notu almanın bir ücreti vardır ve bu ücret yaklaşık 2023 ocak ayında 20-25 TL arasında değişmektedir. boynar.com olarak sizlere kredi notunuzu bedava almanın iki değişik yolunu göstermiş olduğumuz yazımıza göz atmadıysanız kesinlikle bir okuyunuz derim.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notunuzu okul hayatınızda ki sınavlar gibi düşünün. Sınavlarınıza derli toplu aralıklarla çalışıp yüksek notlar almakta kredi notlarıyla benzer bir durumdur. Borçlarınızı derli toplu ve vadesini geçirmeden öderseniz kredi notunuz da buna paralel olarak yükselme eğiliminde olacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi taksitlerinizi , kredi kartı borçlarınızı ve esnek vadeli mevduat hesap faizlerinizi derli toplu ödemeniz yeterlidir. Bunların haricinde ekstra bir şeyler yapmanıza gerek yoktur.

Kredi Notum Çok Düşük Bankalar Kredi Vermiyor

Kredini notunuzun düşük olmasının değişik nedenleri olabilir. Bunlardan bazıları , ödemelerinizi derli toplu olarak yapmamanız ya da daha ilkin asla kredi ürünleri kullanmamış olmanızdan kaynaklanabilir. İlk yazdığım seçenekten kaynaklı kredi notunuz düşükse ödemelerinizi düzene sokarak yükselmesini sağlayabilirsiniz. İkinci yazdığım nedenden kaynaklı ise , kredi çekmekten ziyade ilk ilkin kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı başvurusu yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Düşük limitlerle kullanıp derli toplu ödemeler yapmış olursanız en oldukça iki ay içerisinde yükselişe tanık olacaksınızdır.

Sonuç

Sonuç olarak bankalardan çektiğiniz kredilerin erken kapatılmasının azca da olsa kredi puanını negatif etkilediğini sizlere söylemeye çalıştım. Kredi notlarınız mühim referans kaynaklarınızdandır. Günümüzde senetle ürün satan yerlerde bile size ürünü satmadan ilkin kredi notunuza bakma ihtiyacı duyulur. Bu yüzden ödemelerinizi aksatmamaya çalışmak ve kredi notunuzu daima yeşil seviyelerde tutmak finansal anlamda sizlere her vakit yarar sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Şubeye Gitmeden Kredi Nasıl Kullanılır