• YARIM ALTIN
  7.856,00
  % 1,29
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8419
  % 0,04
 • € EURO
  35,2547
  % -0,01
 • £ POUND
  41,7859
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,5237
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3723
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  2174687,425
  % 0,51
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Nominal Faiz Nedir?

Nominal Faiz Nedir?

Nominal faiz, anaparanın vadesinin başladığı andan sonuna kadar olan farkı anlatım etmek için kullanılan bir terimdir. Nominal faiz, reel faizin aksine finans hareketlerinden bağımsız bir kıymet değildir. Bu sebeple nominal ürem hesaplamasına enflasyon ve risk hesaplamaları gibi nedenler da dahil edilir ve hesaplama bu yolla gerçekleştirilir. Diğer bir anlatımla nominal faiz; bankaların, mevduatlara uygulayacağı ürem çeşididir.

İçerik Tablosu

Reel Faiz Oranı Nedir?

Reel ürem oranı, nominal faizin aksine finans hareketlerinden bağımsız olan bir değerdir. Reel ürem payı hesaplanırken enflasyon gibi finans hareketlerinden arındırılır ve hesaplama, bu yolla gerçekleştirilir. Dolayısıyla reel ürem oranı, nominal ürem payı ve enflasyon payı arasındaki farkı anlatım eden bir kavramdır. Bu sebeple reel faiz, reel faizdir. Reel ürem hesaplamasında esas alınan enflasyon oranı, beklenen enflasyon oranını anlatım eder. Dolayısıyla enflasyon oranının realist bir halde hedeflenmesi ve tahmin edilmesi gerekir. Aksi takdirde yatırımcıların, net bir biçimde yatırım planı yapması olası olmaz. Reel faiz, enflasyon etkilerinden arındırılarak hesaplandığı için deflasyonun küçültücü, enflasyonun şişirici etkilerinden uzaklaştırılmış olur.

Reel Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Reel ürem payı hesaplaması, temel olarak nominal ürem oranından beklenen enflasyon oranının çıkarılması ile mevzubahis olur. Reel faizin hesaplanmasında kullanılan 2 çeşit formül mevcuttur. Reel faizin hesaplanmasında kullanılan formüller şu şekildedir:

 • Reel ürem = ((1 + Net Nominal (Bileşik) Faiz) / (1 + Beklenen Enflasyon Oranı)) – 1
 • Reel ürem = (Net Nominal (Bileşik Faiz) – Beklenen Enflasyon Oranı) / (1 + Beklenen Enflasyon Oranı)
İlginizi Çekebilir;  Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları

Reel ürem hesaplamasında kullanılan formüllerde bulunan enflasyon oranı, bir sene sonrası için öngörülen ve tahmin edilen enflasyon payı anlamına gelir.

Nominal Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Nominal ürem payı hesaplamasının, enflasyon gibi finans hareketlerinden bağımsız olarak yapılması olası değildir. Nominal ürem oranının hesaplanması noktasında fırsat maliyeti, riskler ve enflasyon payı dikkate alınır ve hesaba katılır. Dolayısıyla bu sebeple anaparanın yatırılmış olduğu andan itibaren yatırım sürecinin sonuna kadar uzayan süreçteki getirilerin tamamı, nominal faizi anlatım eder. Yani nominal faiz, anaparanın yatırılmış olduğu an ve yatırım sürecinin sonundaki kazanılan kıymet farkıdır.

Nominal Faiz ve Reel Faiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nominal ürem ile reel ürem arasındaki farklılıklar şöyle sıralanabilir:

 • Nominal ürem payı hesaplanırken enflasyon payı gibi finans hareketleri dikkate alınırken reel ürem payı hesaplamasında bu parametreler yer almaz. Reel ürem oranı, enflasyon payı gibi finans hareketlerinden tamamiyle bağımsız olarak ortaya konan bir değerdir.
 • Nominal ürem payı hesaplamasında enflasyon payı dikkate alındığı için enflasyon oranının artış göstermesi durumunda nominal ürem oranında da artış gözlenir. Nominal ürem oranındaki bu artış, enflasyon oranındaki artış ile birebir hususiyet arz eder. Fakat reel ürem oranı, enflasyon oranından bağımsız bir kıymet olduğundan enflasyon oranındaki artıştan etkilenmez. Reel ürem oranı, enflasyon oranını etkileyen parasal dengesizliklerden de bağımsız özelliğe sahiptir.
 • Reel ürem payı ve nominal ürem payı arasında farklılığın mevcut bulunmasına yol açan faktörler arasında para arzı, enflasyon oranı, döviz kuru, ekonomiye duyulan güven, internasyonal ürem oranları ve iç borçlanma sayılabilir.

Nominal Faiz Oranı, Reel Faiz Oranı ve Enflasyon Oranı Arasındaki İlişki Nasıldır?

Nominal ürem oranı, reel ürem payı ve enflasyon oranı, birbiri ile sıkı ilişki içerisinde olan kavramlardır. Yatırımcıların elde edeceği kazançlar, nominal ve reel ürem payı ile enflasyon payı arasındaki ilişkiye bağlıdır. Nominal ürem oranı, reel ürem payı ve enflasyon payı arasında ortaya çıkan ilişki ve bunun akabinde gerçekleştirilen sonuçlar şu şekildedir:

 • Enflasyon payı ile nominal ürem oranındaki artışın aynı miktarda olması durumunda yatırımcı, rastgele bir hasılat elde edememiş olur.
 • Enflasyon oranında rastgele bir artışın meydana gelmemesi durumunda yatırımcı, nominal ürem payı kadar hasılat sağlamış olur.
 • Enflasyon oranında düşüşün meydana gelmesi durumunda yatırımcı, nominal ürem oranından da fazla hasılat sağlamış olur.
 • Enflasyon oranı, nominal ürem oranından yüksek ise yatırımcı, hiç bir hasılat elde edememiş olmakla beraber zarar etmiş olur.
İlginizi Çekebilir;  Yeni Konut Kredileri Nelerdir 2023 Yılında Konut Kredileri Faiz Oranları

Dolayısıyla bu oranların, hangi değere haiz olduğu ve birbirleri ile ilişkisi yatırımcı yatırımlarının geleceğini etkiler.

Ayrıca Bakınız: Marjinal Fayda Nedir?