• YARIM ALTIN
  7.859,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8424
  % 0,02
 • € EURO
  35,1305
  % -0,05
 • £ POUND
  41,7436
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  4,5235
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3726
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  2175950,533
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Petkim Nedir Petkim Hisse Nereden Alınır PETKM Hisse Güvenli mi 2023

Petkim Nedir Petkim Hisse Nereden Alınır PETKM Hisse Güvenli mi 2023

Petkim hisse, Petkim şirketinin halka sunulmuş hisseleridir. Petkim, Türkiye Petrolleri tarafınca 1965 senesinde kurulan ve 2008 senesinde özelleştirilerek Socar’a devredilen petrokimya şirketidir. Benzen, etilen, polipropilen üretmektedir. Petkim şirketine ait alt kuruluşlar içinde Petlim ( Limancılık sektöründe etkinlik göstermekte ) ve Petkim SK ( TBF 1. Ligde savaşım eden basketbol kulübü ) bulunmaktadır.
Şirketin sahibi %51 Socar, %49 halka açık olarak gözükmektedir. Aralık 2021 verilerine göre firmanın toplam çalışan sayısı 2.377 kişidir.

İçerik Tablosu

PETKİM TARİHÇESİ

 • 1965 : Petkim ilk yatırım faaliyetlerine kauçuk üretimiyle başlayıp sonrasında etilen, polietilen, klor alkali ve pvc üretimiyle devam etmiştir. Tüm bu üretimler İzmit Yarımca’da gerçekleşmiştir.
 • 1971 : Çanakkale’de plastik üretim tesisleri açıldı.
 • 1976 : Türkiye’de otomotiv sektörünün hareket kazanmasıyla birlikte, Petlas lastik endüstri A.Ş kurularak yerli araba lastiği üretimi başladı
 • 1985 : Yarpet A.Ş ve Alpet A.Ş isminde Petkim’e bağlı konsorsiyum haline getirilen Yarımca ve Aliağa tesisleri 1989 senesinde özelleştirilerek TOKİ’ye bağlandı.
 • 2001 : Petkim’e ait Yarımca tesisleri özelleştirme sonucu ile 60 milyon dolar karşılığında Tüpraş A.Ş’ye devredildi.
 • 2008 : 30.05.2008 tarihinde özelleştirme işlemleri tamamlanan şirket,168 milyon 500 bin dolar bedelle Socar Turkey tarafınca satın alındı. Şirketin %10’luk hissesi kamuya ait kalmaya devam etti.

PETKİM HİSSE ALINIR MI

Petkim pay senedi (Petkm) son vakit performans bakımından yatırımcıyı yoran şirketlerden biri olmuştur. 2023 ocak başı itibarıyla 21 Türk lirası seviyelerine kadar yükselen petkm hisse, 15.02.2023 canlı borsa petkm fiyatı 12,89 TL seviyelerine kadar gerilemiş durumda. %20’ye varan bir düşüş payı ile belirtilen tarihler içinde maksimum düşüş sergileyen kağıtlardan biri olmuştur. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşının tesirleri vasıtası ile enerji krizinin patlak verdiği dönemde pay senedinde ciddi artışlar olmuştur. Savaşın son dönemlerde tesirinin azalması petkm pay alınır mı sorusunun da yatırımcılar tarafınca sıkça sorulmasına yol açtı. Finansaliz olarak yatırım tavsiyesi vermemekle birlikte, Petkm almadan ilkin kesinlikle sektörün öteki hisselerine göz atmalı ve analizini iyi yapmanız icap ettiğini hatırlatırız. Petkm hisse, petrol, kimya ve gaz sektörünün en ucuz hissesi halinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Aracı Kurum Nedir ? Aracı Kurumlar Güvenilir mi Batarsa Ne Olur ?

Petkim Uzun Vadede Ne Olur Petkim Hisse Senedi Fiyatı Nedir

Petkim pay senetleri Borsa İstanbul’da prosedür görmektedir ve firmanın sermayesi paylarının satın alınmasına imkân tanır. Hisse senetleri satın alarak Petkim’in finansal performansından direkt olarak yararlanma imkanı sunmaktadır. Ancak, pay senedi yatırımı her vakit risk içermektedir ve pay senedi tutarları piyasa koşulları, firmanın finansal performansı ve ekonomik faktörler gibi çoğu faktöre bağlı olarak değişebilir.

Her yatırımın riski bulunmaktadır ve Petkim pay senetleri de bu hususta bir kural dışı değildir. Yatırımcılar, Petkim pay senedinin gelecekteki performansı ile ilgili tahmin yapmadan ilkin firmanın finansal raporlarını ve piyasa analizlerini incelemelidir. Ayrıca, yatırım stratejilerinin ve hedeflerinin doğru bir halde belirlenmesi, risk yönetimi ve portföy çeşitlendirme gibi faktörler de yatırım kararlarının verilmesinde mühim rol oynayabilir. 2023 senesinde uzun solukta yatırımcısını sevindirmesi beklenen kağıdın, petrol ve gaz sektöründe talebin artmasıyla fiyatlarında ciddi artışların ön görüldüğü söylenmektedir. 2023 şubat ayının 15. gününde pay fiyatı 12.89’dur.

Petkim Canlı Borsa ve Borsa İstanbul Petkim

Borsada canlı veriler, yatırımcıların piyasa hareketlerini ve fiyat değişikliklerini anlık olarak takip etmelerine imkân tanır. Bu veriler, yatırımcıların piyasa dinamiklerini ve trendlerini anlamalarına yardım eder ve borsada meydana getirilen yatırımların doğru bir halde değerlendirilmesini sağlar. Aynı zamanda, canlı veriler yatırımcıların aktüel piyasa durumunu ve fiyat hareketlerini anlamalarını ve süratli karar vermelerini kolaylaştırır.

Petkim Canlı borsa, piyasalardaki süratli değişimler sebebiyle daha da artmıştır. Piyasalardaki ani fiyat hareketleri ve ekonomik gelişmeler, yatırımcıların süratli ve doğru kararlar vermelerini gerektirir. Canlı veriler, yatırımcıların bu süratli kararlar vermelerine yardım eder ve onları piyasalardaki değişikliklere anında yanıt vermelerine imkân tanır.

Ayrıca, borsa İstanbul Petkm canlı verileri yatırımcıların portföylerini devamlı olarak izlemelerine imkân tanır. Bu veriler, yatırımcıların portföylerindeki pay senetleri ve öteki yatırım araçlarının kıymetini anlık olarak görmelerine yardım eder ve böylece yatırımlarının performansını ve risklerini daha iyi anlamalarını sağlar.

İlginizi Çekebilir;  SASA Hisse Senedi Beklentisi 2023

Sonuç olarak, borsada canlı veriler yatırımcılar için mühim bir araçtır ve yatırım kararlarının verilmesinde doğru ve çabucak piyasa hareketlerini ve ekonomik gelişimleri takip etme imkanı sağlar. Yatırımcılar, borsada yapacakları yatırımları planlarken ve bu yatırımlarını takip etmek isterlerse canlı verilerden yararlanmalıdır.

Petkim canlı borsa ile pay senedinin fiyatlarını anlık olarak takip edebilirsiniz. Petkim pay senedi anlık olarak 12.89 – 13 TL fiyat aralığında satılmaktadır. Anlık işlemlerde doğru verilerden yararlanmanın mühim olduğu pay senetlerini takip etmek için, canlı borsa sayfamıza göz atabilirsiniz.